Remontujesz mieszkanie? Nie zapomnij wymienić tablicę na bezpieczniki

Chroń elektronikę w swoim domu przed skutkami niespodziewanych przepięć, przeciążeń czy zwarć. Doskonałym zabezpieczeniem będą nowoczesne bezpieczniki. Zwykłe bezpieczniki topikowe, znane jako korki już nie wystarczą, kiedy nasze mieszkanie pełne jest urządzeń zasilanych prądem. Telewizory, komputery, inne multimedia, pralka, małe AGD, lodówka, zmywarka i wiele innych. Chrońmy te sprzęty. W instalacjach nowego typu stosuje się specjalne wyłączniki, umieszczone na tzw. rozdzielnicy.
W wielu mieszkaniach i domach zakłada się oprócz rozdzielnic, tablice licznikowe, przystosowane do montażu liczników energii elektrycznej.
Bezpieczniki mają za zadanie wyłączenie obwodu elektrycznego, przez który przepływa prąd o zbyt wysokim natężeniu. Dobrze sprawdzają się w tym wypadku bezpieczniki automatyczne. Ich budowa została przemyślana w ten sposób, by był to funkcjonalny zamiennik korków. Wewnątrz bezpieczniki te zostały wyposażone w wyzwalacze, które na skutek zbyt dużej wartości przepływu prądu rozłączają układ stykowy z nimi połączony. Bardzo popularne są bezpieczniki automatyczne o amperażu 10A, 16A, 20A, 25A (oraz o napięciu znamionowym 220/380 V). Jest to produkt nie palny, jednobiegunowy, którego charakteryzuje zwarciowa zdolność wyłączania równa 1,5 kA.
Poza wyłącznikami stosuje się również rozłączniki izolacyjne (używane np. podczas remontu, awarii, wyjazdu na urlop), ochronniki (ograniczniki), które obniżają wartość przepięć w instalacjach elektrycznych, chroniąc sprzęt. Znane są także wyłączniki różnicowoprądowe, zabezpieczające ludzi przed porażeniem prądem.
Instalacja domowa dopuszcza stosowanie trzech różnych klas ograniczników. Ochronniki klasy B – podstawowe, klasy C o wyższym stopniu ochrony – obowiązkowe, ograniczniki klasy D (najwyższa ochrona), najczęściej montowane w gniazdach wtykowych lub bezpośrednio w urządzeniach odbiorczych.